Każda klimatyzacja może ulec awarii. Szczególnie wtedy, kiedy nie jest odpowiednio często serwisowana. Ryzyko wzrasta w przypadku sprzętu zamontowanego w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Warszawa, gdzie w powietrzu unosi się mnóstwo pyłu i kurzu. Sprawdź, jakie są trzy najczęstsze usterki, aby móc szybko zareagować, kiedy się pojawią.

Filtr powietrza klimatyzacji w Warszawie może się zapychać

Brak systematycznego przeglądu klimatyzacji może doprowadzić do zapychania się filtru powietrza. Najpierw staje się on siedliskiem bakterii i grzybów, potem sprawia, że sprzęt nie działa efektywnie, a na końcu całkowicie się psuje. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, znacznie częściej dzieje się to w Warszawie i innych dużych ośrodkach miejskich niż na wsiach. Szczególnie wtedy, gdy mieszkanie zlokalizowane jest przy ruchliwej ulicy, gdzie ciągle unosi się pył. Na szczęście można temu przeciwdziałać dzięki systematycznemu czyszczeniu filtra przez fachowca minimum raz do roku.

Czynnik chłodzący – czy na pewno nie wycieka?

Kolejnym bardzo częstym powodem, dla którego klimatyzacja odmawia posłuszeństwa, jest brak czynnika chłodzącego. Niestety jego uzupełnienie zdecydowanie nie wystarczy, ponieważ płyn nie powinien samoistnie się wylewać. W takiej sytuacji należy koniecznie wezwać specjalistę, który dokładnie sprawdzi całą instalację. Tylko w ten sposób można znaleźć źródło problemu i nie dopuścić do jego powstawania w przyszłości.

Silnik wentylatora – sprawdź, czy nie uległ awarii

Klimatyzacja może także przestać działać, kiedy silnik wentylatora ulegnie awarii. Zazwyczaj urządzenie wydaje wtedy dziwne odgłosy. Możesz także ją rozpoznać, patrząc na śmigło wentylatora. Jeśli się nie rusza lub robi to bardzo wolno, kiedy sprzęt jest włączony, wówczas warto jak najszybciej wezwać specjalistę. Zignorowanie tego problemu może doprowadzić do większych usterek, których naprawa będzie znacznie bardziej kosztowna.

Mieszkasz w Warszawie i Twoja klimatyzacja uległa awarii? Nie musisz sam/a szukać przyczyny! Skontaktuj się z nami, a zrobimy to za Ciebie.