Dlaczego warto zlecić montaż klimatyzacji profesjonalnej firmie?

Chcesz zamontować klimatyzację w swoim domu lub mieszkaniu? Może zastanawiasz się nad tym, czy samodzielnie nie wykonać instalacji systemu? Nie jest to takie proste i pisząc to, absolutnie nie podważamy Twoich kompetencji! Niestety często taki montaż wymaga specjalnych uprawnień, które regulują przepisy prawa.

 

Zobacz ofertę

Czy można samodzielnie wykonać montaż klimatyzacji?

Samodzielny montaż klimatyzacji był możliwy, dopóki nie pojawiła się tzw. ustawa F-gazowa. Teoretycznie miała ona na celu ochronę środowiska. W praktyce okazało się, że od tej pory instalację systemów klimatyzacji mogą przeprowadzać tylko firmy z certyfikatem. Wyjątkiem są modele hermetycznie zamknięte, które nie mają bezpośredniego dostępu do systemu chłodzącego. Te można zainstalować samodzielnie. Jeśli jednak zdecydujesz się na inną wersję urządzenia, konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej firmy. Do jej obowiązków będzie należało nie tylko poprawne zamontowanie klimatyzacji, ale także wypełnienie dokumentacji, co reguluje ustawa. Zlecając instalację podwykonawcy, nie będziesz jednak musiał/a zawracać sobie tym głowy.

Kto może wykonać montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji z dostępem do systemu chłodzącego może wykonać tylko przedsiębiorca, który otrzymał specjalny certyfikat od Urzędu Nadzoru Technicznego. Ponadto musi on spełnić szereg formalności. Pewnie zastanawiasz się, co się stanie, jeśli osoba montująca klimatyzację w Twoim domu nie zastosuje się do przepisów. Niestety odpowiedzialność ponosi nie tylko instalator, ale także Ty, za co obu stronom grozi grzywna.

Jeśli więc decydujesz się na zakup klimatyzacji, rozważ jej montaż przez profesjonalną firmę, która może pochwalić się pozytywnymi opiniami  poprzednich klientów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że:

 • system został zamontowany poprawnie;
 • instalator posiada odpowiednie uprawnienia i wypełnił wszystkie formalności wymagane przez przepisy prawa.

Szukasz rzetelnego instalatora? W Cold Klim mamy nie tylko odpowiednie umiejętności, ale także certyfikaty, dzięki czemu nasi klienci mogą spać spokojnie.

  Ważne linki

  Adres

  ul. Renesansowa 17/111
  01-905 Warszawa

  NIP: 118-110-00-64
  REGON 140836810